Kam v okolí

Kam v okolí

Okolie
Slovakiaring automotodrom Orechová Potôň

je jediny profesinálny automotodrom na Slovensku, ktorá sa nachádza len 9 km od nášho Penziónu Nevada. Patrí medzi najdlhšie cestné okruhy v Európe. Slovakia ring poskytuje pre návštevníkov možnosť vyskúšať si rýchlu jazdu vlastným alebo na mieste požičaným autom, ako aj   možnosť výcviku pre všetky skupiny vodičov. Milovníci auto-moto športu môžu sledovať preteky naživo zo šiestich tribún umiestnených v areáli. Prehľad o podujatiach nájdete na www.slovakiaring.sk

 

Parametre tratí

 • Dĺžka trate: 5 922 m
 • Šírka trate: 12 m
 • Dĺžka cieľovej rovinky: 900 m
 • Šírka cieľovej rovinky: 20 m
 • Dĺžka akceleračnej testovacej dráhy: 1 144 m
 • Šírka akceleračnej testovacej dráhy: 20 m

Varianty tratí

 • Okruh ponúka 6 variant v oboch smeroch, teda spolu 12 rôznych tratí s dĺžkou od 2632 do 5922 metrov.

Golfový klub Welten, Báč

Nachádza sa iba 18 kilometrov od nášho Penziónu Nevada.

Golfový klub svojich hostí čaká s 18 jamkovým majstrovským ihriskom, cvičnou lúkou –driving range. Driving Range GC Welten je jediný svojho druhu na Slovensku. Tiež tu nájdete aj patovacie gríny a umelé osvetlenie pre hru v noci. V priestoroch zrekonštruovaného kaštieľa sa nachádza klubová miestnosť GCW.  Hráčom ešte ponúka možnosť odpaľovať z dvoch strán, v prípade nepriaznivého počasia je tu vytvorené aj krytá časť odpaľovacej plochy. Začiatočníkov srdečne vítajú na akadémii, cvičné 3-jamkové ihrisko ponúka možnosť získavať prvé golfové skúsenosti, a je ideálny aj pre tých ktorý chcú precvičiť krátku a presnú hru a puttovanie.

THERMALPARK v Dunajskej Strede

THERMALPARK v Dunajskej Strede patrí medzi turistami často navštevovaným a najobľúbenejším rekreačným strediskám  Žitného ostrova. Pre svojich návštevníkov má pripravené štyri vnútorné bazény a šesť vonkajších bazénov. Hostia si môžu odpočinúť v relaxačnej časti časti bazéna s horúcou liečivou mineralizovanou vodou. Kúpalisko využíva termálnu vodu s teplotou 57˚C, ktorá má priaznivé účinky pri ťažkostiach pohybového ústrojenstva. Na svoje si prídu aj tí najmenší v detskom bazéne v strede so šmykľavkou. Pre tých väčších má Thermalpark pripravené rôzne vodné atrakcie, veľký tobogan v letnej sezóne. Pre páry sa pri jazere nachádza krásna piesočná pláž s možnosťou člnkovania. Ak by ste sa chceli počas kúpania troška osviežiť, Thermalpark pre Vás má vybudovanú obrovskú terasu s letným barom. Tí, ktorí namiesto relaxu a oddychu uprednostňujú skôr pohyb, môžu si zahrať rôzne loptové hry ako napríklad : tenis, futbal, hádzaná alebo aj basketbal.
Bližšie informácie o Thermalparku nájdete na stránke : http://www.thermalpark.sk/

Dunajská Streda

Dunajská Streda sa nachádza v srdci Žitného ostrova, 45 km od hlavného mesta Bratislavy, 35 km od  Maďarskej republike.
V meste sa nachádzajú historické pamiatky, kultúrne zariadenia, školské inštitúty a obľúbené termálne kúpalisko. V súčasnosti je dôležitým turistickým centrom s bohatou kultúrnou a historickou ponukou.

Tradičné podujatia:

Marec: 

 • Žitnoostrovský ezoterický festivál

Apríl:   

 • Deň svätého Juraja, hody
 • Dunajskostredské hudobné dni
 • Veľkonočný dom hier
 • Deň poézie

Máj:  

 • Žitnoostrovské pastelky

Jún:  

 • Mestský deň detí
 • Umelecký festivál
 • Noc vo Vermesovej vile

Júl, August: 

 • Dunajskostredské leto: koncerty

September: 

 • Žitnoostrovský jarmok

Október: 

 • Akordeónový festivál

November: 

 • Veselica na Martina

December: 

 • Vianočný dom  hier
 • Okruh vianočných sviatkov
 • Silvestrovský ohňostroj
 • Silvestrovský beh
Žitnoostrovský múzeum

Vzniklo 1.júla 1964 a sídli v Žltom kaštieli, ktoré dal postaviť Miklós Kondé v 18. storočí. Expozícia pozostáva z 11 tematických celkov. Návštevníci si môžu pozrieť napr. historické zbrane, bytovú kultúru šľachty, alebo pamätnú izbu Ármina Vambéryho - orientalistu, cestovateľa a vedca. V roku 1944 a počas roku 1945 tu sídlilo najprv nemecké a neskôr ruské vojenské velenie. Po skončení vojny budovu prevzal pod svoju správu československý vojenský úrad. V rokoch 1953-1972 bol kaštieľ sídlom pozemkového úradu. V roku 1972 sa sem presťahovalo Žitnoostrovské múzeum, z budovy Bieleho kaštieľa rodiny Bacsákových, ktorému bol poskytnutý priestor pre stále výstavy a odborný výskum. V roku 1977 bola hlavná budova kaštieľa obnovená. V súčasnosti je tu umiestnená stála expozícia Žitnoostrovského múzea.

Rímsko katolícký kostol sv. Juraja

Rímsko katolícký kostol sv. Juraja je najstaršia historická a cirkevná pamätihodnosť mesta. Kamenné základy kostola boli postavené v roku 1329 v gotickom štýle. Rozsiahlymi stavebnými úpravami bol kostol v rokoch 1742-43 zrenovovaný v barokovom slohu. Hlavný oltár je barokový, pochádza z 18. storočia a je zdobený maľbou. Bočné oltáre sú z obdobia neskorého baroka a sú zdobené maľbou kráľa sv.Štefana. V podzemí kostola je hrobka s pozostatkami jednej z najznámejších mestských rodín Pókateleki Kondé.

Vermersová vila

V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch 20. storočia bola vila využívaná na záujmovú a krúžkovú činnosti detí a mládeže. V rokoch 1988 -2002 tu sídlilo vysunuté pracovisko Slovenskej národnej galérie. Od roku 2005 vilu vlastní Mesto Dunajská Streda a po prestavbe sa stala sídlom Galérie súčasných maďarských umelcov.

Vodný mlyn pri Dunajskom Klátove

Vodný mlyn sa nachádza pri Dunajskom Klátove. Je jedným z mála zachovaných vodných mlynov na Slovensku so spodným náhonom. Podunajská nížina mala vhodné podmienky pre činnosť vodných mlynov. Mlyn pochádza pravdepodobne z 19. storočia a je postavený na Klátovskom ramene Malého Dunaja. Terajšiu stavebnú úpravu získal pri prestavbe v roku 1920.

Mlyn je síce schopný prevádzky, ale nemožno ho spúšťať pre nízku hladinu vody. V horúcom lete na vodnej hladine umocňujú čaro prírodnej rezervácie Klátovské rameno prekrásne kvety lekna bieleho.

Vodné dielo Gabčíkovo

Vodné dielo pôvodne projektované a stavané ako súčasť sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros. Leží na Dunaji poniže Bratislavy, hlavného mesta Slovenskej republiky. Mesto leží v strede Európy v blízkosti hraníc s Maďarskom a Rakúskom. 

Účelom Vodného diela je najmä ochrana pred povodňami, ktoré na priľahlom území Dunaja spôsobili viackrát katastrofické záplavy. Ďalej vodné dielo zabezpečuje plynulú celoročnú plavbu, poskytuje elektrickú energiu v množstve cca 8% ročnej spotreby Slovenskej republiky. Stabilizuje koryto Dunaja a vytvorilo podmienky pre ochranu vnútrozemskej delty Dunaja i možnosti pre rekreačný rozvoj celého priľahlého územia. Vo Vodnom diele Gabčíkovo sa zrkadlí schopnosť človeka zosúladiť svoje záujmy s potrebami prírody.